PRF – “F” tworzy nową generację
Preparaty PRF (PRF- Platelet Rich Fibrin), w przeciwieństwie do PRP, są bogate w aktywną formę fibrynogenu (zwaną fibryną lub włóknikiem), która dzięki swojej strukturze tworzy elastyczną matrycę dla komórek i płytek krwi. Udowodniono, że zawartość fibryną implikuje szereg pozytywnych zjawisk wpływających na efekty i tempo procesów regeneracyjnych.
Nowe formy fibryny bogatopłytkowej (i-PRF, A-PRF liquid) są pod tym względem inne. Utrzymują się czasowo postać płynną i można stosować je w formie iniekcyjnej.
PRF- zalety i różnice w porównaniu do klasycznego PRP
– PRF dłużej i w większych stężeniach uwalnia czynniki wzrostu.
W preparatach PRP największa masa czynników wzrostu jest uwalniana w chwili aplikacji materiału oraz w krótkim czasie po zabiegu.
PRF uwalnia niektóre czynniki wzrostu dłużej i większych stężeniach. Dzięki temu tkanki Pacjenta są dłużej poddane działaniu czynników PGF (ponad 7 dni), a tempo ich uwalniania jest wolniejsze i bardziej równomierne. Ma to bezpośredni wpływ na efekty stosowane w terapii anty-aging.
– w PRF polimeryzacja (aktywacja w tkankach Pacjenta) zachodzi naturalnie, bez koagulantów i innych dodatków.
Naturalny proces polimeryzacji PRF sprzyja wychwytywaniu i kumulacji komórek oraz cytokin już podczas wirowania. Następnie utworzona w naturalny sposób trójwymiarowa sieć fibrynowa poddana zostaje “aktywacji” wyłącznie poprzez kontakt tkanki docelowej z kolagenem w miejscu podania.
W preparatach PRP przed aplikacją kliniczną w sposób sztuczny wywoływany jest proces polimeryzacji włóknika przez dodanie trombiny (zazwyczaj pochodzenia wołowego), czy jonów wapnia. Stworzona w ten sposób sieć włóknika różni się strukturą połączeń pojedynczych włókien fibryny, co ma wpływ na sposób uwalniania cytokin i czynników wzrostu.
– PRF zawiera leukocyty i komórki macierzyste
W odróżnieniu od PRP, fibryną PRF wykazuje liczną obecność leukocytów, które odgrywają kluczową rolę w procesie waskularyzacji, a co za tym idzie w procesach regeneracyjnych.
– PRF nie zawiera koagulantów, antykolagulantów ani separatorów
W trakcie procesu przygotowania PRF nie ma potrzeby stosowania żadnych dodatków chemicznych. Nie zawiera ich również gotowy preparat. Dlatego jego stosowanie jest bezpieczne i pozbawione ryzyka wystąpienia reakcji alergicznych.
– PRF ma szersze zastosowanie
Fibryna może być stosowana w zabiegach, których celem jest delikatna korekta objętości. “Nowe osocze” czyli preparat PRF jest trójwymiarową matrycą, która dzięki zawartości włóknika umożliwia naturalne, lekkie wypełnienie tkanek.
– sposób pozyskiwania PRF jest znacznie prostszy i szybszy
Procedura i przygotowanie PRF z orginalną wirówką Duo Quattro została zredukowana do 3 kroków, a dzięki automatycznemu programowaniu urządzenia ryzyko popełnienia błędu operatora jest minimalne.
Wskazania do zastosowania preparatu PRF:
Fibrynę PRF w formie płynnej (i-PRF, A-PRF Liquid) można stosować:
- w mezoterapii i rewitalizacji skóry twarzy, szyi, dekoltu i dłoni
- u Pacjentów preferujących produkty naturalne
- w celu przyspieszenia gojenia po innych zabiegach medycyny estetycznej
- u Pacjentów z grupy ryzyka wystąpienia alergii
- w leczeniu łysienia
- w zabiegach delikatnej korekty objętości